Bogna Białecka
Psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, autorka kilkunastu już poradników psychologicznych w zakresie wychowania i relacji, redaktor portalu dla młodzieży www.pytam.edu.pl ukierunkowanego na rozwój kompetencji emocjonalnych, społecznych i profilaktykę uzależnień, portalu dla rodziców www.rodzice.co oraz portalu ukierunkowanego na pomoc osobom uzależnionym od pornografii: www.sos.pytam.edu.pl. W roku 2022 odznaczona Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

prof. dr hab. Andrzej Bielecki (AGH)
twórca koncepcji strukturalnego definiowania informacji (Bielecki i Schmittel, 2022)
wykład 26 kwietnia 2023 r.

Prof. dr hab. Andrzej Bielecki ur. w 1961 r., ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim studia fizyki w 1985 oraz matematyki w 1992 r. W 1998 r. uzyskał na UJ doktorat, a w 2009 r. habilitację, w obu przypadkach w naukach matematycznych w dyscyplinie matematyka. W roku 2020 uzyskał profesurę w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka.

Pracował w Instytucie Fizyki UJ, Akademii Rolniczej w Krakowie, W latach 1990–2012 pracował w Instytucie Informatyki UJ, a od 1 października 2012 r. w Katedrze Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 1 października 2021 r. pracuje równolegle w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie jest kierownikiem Katedry Cybernetyki i Sztucznej Inteligencji . Od stycznia 2021 r. jest członkiem Komisji Filozofii Nauki PAU.

Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół teorii układów dynamicznych, sieci neuronowych, modelowania matematycznego oraz systemów sztucznej inteligencji – zarówno podstaw teoretycznych jak i zastosowań, jak również cybernetyki i filozofii, przede wszystkim filozofii nauki. Jest autorem ponad stu dwudziestu publikacji naukowych, w tym ponad 40 w znaczących czasopismach naukowych i jednej monografii.

Wybrane publikacje

  • Bielecki A. (2021), The systemic concept of contextual truth, „Foundations of Science”, vol. 26, 807–824.
  • Bielecki A., Nieszporska S. (2019). Analysis of healthcare systems by using systemic approach, „Complexity”, Article ID 6807140,
  • Bielecki A. (2015) A general entity of life – a cybernetic approach, „Biological Cybernetics”, vol. 109, 401–419.
  • Bielecki A., Nowak D. (2004), A muti-agent system based on the Information Metabolism Theory, „Lecture Notes in Computer Science”, vol. 3019, 439–446.
  • Kokoszka A., Bielecki A., Holas P. (2001), Mental organization according to metabolism of information and its mathematical description, „International Journal of Neuroscience”, vol. 107, 173–184.
  • Bielecki A., Kokoszka A., Holas P. (2000), Dynamic systems theory approach to consciousness, „International Journal of Neuroscience”, vol. 104, 29–47.
  • Bielecki A., Podolak I.T., Wosiek J., Majkut E. (1996), Phonematic translation of Polish texts by the neural network, „Acta Physica Polonica”, Series B., vol. 27, 1996, 2253–2264.

W. Julian Korab-Karpowicz
Profesor, filozof i myśliciel polityczny. Ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Doktoryzował się na Uniwersytecie Oksfordzkim. Habilitację otrzymał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1991–1992 był wiceprezydentem Gdańska, w 1998–2000 pracował w MSZ. Wykładał na wielu uczelniach w Polsce i zagranicą. Obecnie jest profesorem Collegium Humanum w Warszawie i Anglo-Amerykańskiego Uniwersytetu w Pradze. Jako pierwszy polski profesor wygrał stypendium naukowe Lady Davis Trust i został zaproszony do Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie do prowadzenia zajęć ze studentami politologii. Autor książek po polsku i angielsku, przetłumaczonych na kilka języków, m.in.:

  • Historia filozofii politycznej: od Tukidydesa do Locke’a (Derewiecki 2010).
  • Harmonia społeczna (PIW 2017).
  • Traktat Polityczno-Filozoficzny: O dobrym państwie, szczęśliwym społeczeństwie i ewolucji ludzkości (Universitas 2022).

Jest też autorem wielu artykułów prasowych i naukowych oraz artykułów w encyklopediach, Plato’s Political Philosophy w Internet Encyclopedia of Philosophy oraz Political Realism in International Relations w Stanford Encyclopedia of Philosophy. Zdobywca tytułu Osobowość Roku Polski 2020 w kategorii Nauka.

dr hab. Krzysztof Krzyżewski (emerytowany profesor UKSW)
Zainteresowany psychologią życia i zarządzaniem swoim życiem. Zajmuje się przedmiotami z dziedziny psychologii i szczególnie ich różnymi ujęciami. Zawsze bardziej interesowały go konceptualizacje, ujęcia, teorie (szeroko rozumiane) niż ich przedmiot i związki w obrębie teorii i pomiędzy teoriami. Poszukuje ujęć przedmiotów psychologicznych i bada ich zawartość, strukturę, związki w ich obrębie (w nawiązaniu do idei Etienne Gilsona poszukiwania nagiej, bezosobowej, nieprzemijającej konieczności związków w obrębie treści pojęć i konceptualizacji i teorii).

Oto rejestr przedmiotów i ich ujęć, którymi szczególnie się interesuje:
  • wyobrażenia
  • emocje i motywacje , doświadczenie indywidualne i pamięć
  • świadomość/nieświadomość
  • podmiotowość/podmiotowanie
  • sprawstwo
  • związek motywacyjny
  • życie człowieka, sam człowiek i odpowiednio antropologia psychologiczna

dr hab. Dorota Kubicka, prof. UPJPII
Pracuje na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z psychologii edukacji i psychologii wpływu mediów na kierunku psychologia. Obecnie zajmuje się edukacją rozumianą jako wspomaganie rozwoju człowieka w szerszym kontekście kulturowym, kształtowanym obecnie przede wszystkim przez przekazy medialne. Publikuje prace naukowe na ten temat.

Ważniejsze publikacje:

  • Kubicka D. (2003) Twórcze działanie dziecka w sytuacji zabawowo-zadaniowej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Kubicka D., Kołodziejczyk, A. (2007) Psychologia wpływu mediów. Wybrane teorie, metody, badania, Oficyna Wydawnicza Impuls.
  • Kubicka D. (2009), Rozwój człowieka w zmediatyzowanym świecie, W: M. Kielar-Turska (red.), „Studia nad rozwojem i wychowaniem” (s. 77–87), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Jančina, M., Kubicka D. (2014) Kierowanie własnym rozwojem. Kontekst teoretyczny zjawiska, „Psychologia rozwojowa”, 19 (4).
  • Kubicka D., (2015) Myślenie refleksyjne w dorosłości. Model sądu refleksyjnego a sposoby myślenia osób dorosłych o sprawach znanych z mediów W: D.Kubicka (red.), Nowe perspektywy badań rozwoju w dzieciństwie i w dorosłości (s. 177–201). Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

wykład 28 czerwca 2023 r.

mec. Paweł Kuglarz
Członek stowarzyszenia Ars legis, radca prawny, był partnerem w międzynarodowych kancelariach prawnych m.in. Wolf Theiss P. Daszkowski, Beiten Burkhardt. B. dyrektor Szkoły Prawa Niemieckiego i Dyrektor Szkoły Prawa Austriackiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert Komisji Europejskiej ds. harmonizacji prawa upadłościowego. Laureat nagrody im. Prof. Maurycego Allerhanda za 2023 rok.
Autor i współautor wielu publikacji z zakresu prawa polskiego i europejskiego oraz polityki m.in.:

  • Europejski Trybunał Sprawiedliwości, w: „Prawo europejskie dla politologów”, Kraków 2005.
  • Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Komentarz, C. H. Beck 2021, wyd. 5.
  • Upadłość konsumencka. Komentarz, Beck 2020, wyd. 3.
  • Małżeństwo konkordatowe, (z F. Zollem), Kraków 1994.
  • Patriotyzm w polityce – pojęcie tylko historyczne, „Horyzonty Wychowania” 5/2004.
  • Od totalitaryzmu do demokracji. Pomiędzy „grubą kreską” a dekomunizacją. Doświadczenia Polski i Niemiec, praca zbiorowa pod red. Pawła Kuglarza, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2001.
  • Temida wymaga reformy aż do fundamentów, „Rzeczpospolita” 19.12.2017.
  • Reprywatyzacja po polsku, „Rzeczpospolita” 24.04.2016.
  • Prawo europejskie impulsem do optymalizacji polskiego prawa upadłościowego. O dyrektywie Unii Europejskiej o postępowaniu przedupadłościowym, „Głos Prawa”, nr 2/2019.

o. dr nauk med. Jacek Maria Norkowski OP
Doktor nauk medycznych i dominikanin, jest absolwentem Akademii Medycznej w Poznaniu. Po ukończeniu w 1982 r. studiów medycznych wstąpił do zakonu dominikanów. Studia filozoficzne i teologiczne odbywał w Krakowie, gdzie w 1989 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1990 r. na Papieskiej Akademii Teologicznej uzyskał tytuł magistra filozofii za pracę na temat teorii powstawania i rozwoju świadomości u człowieka, napisaną pod kierunkiem dr. Alfreda Gawrońskiego. W latach 1991–92 odbył staż w centrum bioetycznym Pope John XXIII Medical-Moral Research and Education Center w Bostonie. Tu zainteresował się problemem kryteriów śmierci człowieka, koniecznych do podejmowania decyzji dotyczących chorych w stanach terminalnych oraz dawców organów do przeszczepów. Zaowocowało to dalszymi studiami, podjętymi w Rzymie i zakończonymi w 2003 r. na uniwersytecie Angelicum obroną licencjatu poświęconego tematowi tzw. mózgowych kryteriów śmierci człowieka. W 2009 r. obronił na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika/Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera pracę doktorską Śpiączka pourazowa, stan wegetatywny oraz śmierć mózgowa w świetle wybranego piśmiennictwa. Ewolucja poglądów medycznych i jej etyczne implikacje, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. med. Jana Talara. W kręgu zainteresowań o. Jacka Marii Norkowskiego znajdują się również inne tematy z pogranicza medycyny, etyki i filozofii, coraz ważniejsze dla całego społeczeństwa.

Najważniejsze publikacje:

  • Norkowski, J. M. (2022), Czy to naprawdę nieważne, jak definiujemy śmierć? „Człowiek i Społeczeństwo”, 54, 65–81.
  • Norkowski, J.M. (2018), Brain based criteria for death in the light of the Aristotelian-Scholastic anthropology, “Scientia et Fides”, 6 (1), 153–188.
  • Norkowski, J. M. (2011), Medycyna na krawędzi: ewolucja definicji śmierci człowieka w kontekście transplantacji narządów, Polwen Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne.
  • Norkowski, J. M. (2013) Człowiek umiera tylko raz: mało znane fakty dotyczące śpiączki, stanu wegetatywnego i śmierci mózgowej, Wydawnictwo Thaurus.
  • Norkowski, J. (2019), Brain-based Criteria of Human Death. Study of the Issue, „Studia Theologica Varsaviensia”, 121–131.

Paweł Ozdoba
Publicysta, politolog (studiował na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytecie Warszawskim). Prezes Centrum Życia i Rodziny, współorganizator Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny. Przez blisko 10 lat związany z mediami. Publikował m.in. na łamach portalu PCh24.pl oraz tygodnika „Do Rzeczy”. Zwraca uwagę na toksyczne działania mediów, np. modelującego wpływu seriali telewizyjnych na liczbę rozwodów.
wykład 31 maja 2023 r.

o. dr hab. Andrzej Sarnacki SJ (Akademia Ignatianum)
zajmuje się współczesną kulturą przemocy (Sarnacki, 2017)

dr hab. Ryszard Stocki (UPJPII)
Ur. w 1960 r., psycholog, badacz, mówca, konsultant i psychoterapeuta. Pomagał w niemal wszystkich rodzajach organizacji wprowadzać systemy partycypacyjne, które pozwalają na poszanowanie godności każdego człowieka. Jest autorem pierwszej na świecie kategoryzacji patologii organizacyjnych, opublikowanej w pracy habilitacyjnej Patologie organizacyjne – Diagnoza i Interwencja. Jest adiunktem na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Obecnie głównym tematem jego badań jest ukryty, szkodliwy wpływ toksycznych treści w przestrzeni społecznej. Współpracuje z uniwersytetami: Saint Mary’s University w Halifax, NS Kanada, Uniwersytetem Mondragon w Hiszpanii, z Akademią Ignatianum w Krakowie (Kurs Formatorów). Jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania, członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców oraz członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Ostatnio opublikował książkę Nieobliczalny eksperyment. Jak mądrze żyć w XXI w.?, która jest zaawansowanym poradnikiem życia w naszej trudnej rzeczywistości. Wraz z żoną prowadzi gabinet psychoterapii dla par (https://stocki.org/gabinet).
Zdobywca Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za rok 2023.

 

Dla uczestników seminariów wystąpienia będą nagrywane na wideo i w miarę możliwości opracowywane na ich podstawie teksty do późniejszych publikacji zbiorczych.

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano